כמה עולה להתגרש?

שכר טרחת עורך דין שונה בכל מקרה, ביחס ישיר לכמות העבודה שכל מקרה מצריך. כמו כן,  שכר הטרחה  שעורך דין ותיק ובעל מוניטין שהנו  בדרך-כלל בקיא ומנוסה יותר מעורך דין צעיר יהיה גבוה יותר.  אולם ככל שעורך הדין עסוק יותר, כך קטנה מידת הזמן ותשומת הלב שהוא מסוגל להעניק לכל תיק. כשמדובר בעורכי-דין עתירי מוניטין ופרסום, זמנם נמדד במשורה ולא קל לקבוע עימם פגישה. עורך דין כזה, גם אם שירותיו נשכרו באופן אישי, אינו מבצע את כל הטיפול הנדרש בעצמו, ובדרך-כלל הוא נעזר בעורך דין שכיר או מתמחה. לעומת זאת, עורך דין צעיר זמין יותר לפגישות או לשיחות טלפון, ויש לו מוטיבציה להוכיח את עצמו. כדאי לברר באופן יסודי מהם תנאי התשלום והאם יש צורך בתשלום מראש על מנת למנוע אי נעימות בהמשך ההתנהלות בניכם לבין עורך הדין. עליכם לשאול שאלות כגון:  האם פגישת הייעוץ הראשונית  מחייבת בתשלום? אופן התשלום, זמן התשלום, שכר הטרחה ומהו כולל, האם יהיו תשלומים נוספים עבור אגרות, שליחויות צילומים וכו’.

 האם אפשרי להתגרש ללא עורך דין?

החוק אינו מחייב להשתמש  ב עורך דין, אבל ניהול של הליכים משפטיים בבית משפט או בבית דין דתי שבהם ישנם כללים ונהלים מיוחדים. מחייבת ליווי וייצוג של עורך דין המתמחה בגירושין, על מנת לאפשר לכם להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורכם.

   איך אני אדע באיזה עורך דין לבחור?

כמעט כל אחד נזקק בשלב כלשהו בחייו לעורך דין. עליכם לזכור כי קבלת החלטה חפוזה בנוגע לבחירת עורך דין שייצג אתכם היא הימור מסוכן. טיפול משפטי שלא יטופל כראוי עשוי להימשך שנים ולעלות ביוקר. גירושין” מעורך דין לא מתאים בעיצומו של טיפול או ייצוג אינם עניין פשוט, ובחירה לא נכונה עלולה לגרום לכם נזקים בלתי הפיכים.
כדאי להתייעץ מספר עורכי דין ולהשוות ביניהם.

  כמה זמן לוקח להתגרש?

אין תשובה מדויקת לגבי משך הזמן של הליך הגירושין,   מאד תלוי אם הצדדים מצליחים להגיע להסכמות. אם לא מצליחים להגיע להסכמות ומגיעים למאבקים משפטים בבתי משפט או בתי הדין כולל ניהול הליכי הוכחות וערעורים זה יכול לקחת כמה שנים.

מה מגיע לי?  איך מחלקים את הרכוש כשמתגרשים?

על פי החוק במדינת ישראל הדיון בענייני הרכוש יתקיים בערכאה שיבחר הצד שפתח ראשון בהליכים משפטיים, לכן אם הצד שפתח ראשון בהליכים, יבחר בבית הדין, חלוקת הרכוש תהיה בסמכות בית הדין. לכן מאד חשוב לתכנן מראש את המהלכים בענייני הרכוש והכספים, ולהיות מיוצגים מהרגע הראשון על ידי עורך דין מנוסה ומקצועי לגירושין.

 איך קובעים את זמני השהות  ומשמורת בגירושין ?

בעת פרידה, מצויה בידי ההורים היכולת לגבש הסכם עצמאי ביחס לענייני המשמורת הפיזית. באם מוצאת הערכאה השיפוטית כי ההסכם תואם את טובת הקטינים, קרוב לודאי כי יאושר ההסכם, ויינתן לו תוקף של פסק דין.

בהיעדר הסכם בין ההורים, מוקנית הסמכות לערכאה השיפוטית לקביעת המשמורת (סעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות). הסעיף מדגיש כי יש לשקול את טובת הילד, וכי ילדים עד גיל 6, בהיעדר “סיבות מיוחדות להורות אחרת”, יתגוררו עם אמם (עקרון הנקרא חזקת הגיל הרך). חשוב לזכור  כי בהליך משפטי יש לבחון את כל העובדות והנסיבות הכוללות ולקבוע מה היא טובת הילדים. חלק מהגורמים המשמעותיים הם מיהו ההורה המטפל  העיקרי בילדים  לפני תחילת הליכי הגירושין, גילאי הילדים , ומסוגלותם ההורים של הצדדים.

 איך קובעים את דמי המזונות לילדים?

במדינת ישראל, שלא כמו במדינות אחרות, לא קיימת נוסחה מתמטית לחישוב דמי מזונות. וישנם מקרים רבים,  שאנשים בעלי שכר זהה ישלמו דמי מזונות שונים בהפרשים ניכרים.  ביום 19.7.2017 הרכב מורחב של שבעה שופטים, בבית המשפט העליון, קבע לראשונה אמות מידה בתשלום מזונות במשמורת משותפת, שלפיהן הורים לילדים מעל גיל 6 יהיו חייבים במזונות משותפים בהתאם ליכולותיהם הכלכליות. עד כה היה נהוג שהגבר משלם מזונות לאישה, גם אם היא מרוויחה יותר. לאור פסיקת בית המשפט העליון חוסר הוודאות גדל כיום וניתן לקבוע כמעט בוודאות,  כי  כיום דמי המזונות נקבעים באופן ישיר על פי רמת מקצועיותם של עורכי הדין של הצדדים והאופן בו יוצג המקרה שלכם על ידי עורך הדין שתבחרו.  והצד  אשר יתכונן ויערך טוב יותר לגירושין ישלם\ יקבל פחות / יותר  מזונות באופן משמעותי- לכן כבר בשלב הראשוני שבו אתם חושבים כי פניכם לפירוד אנו ממליצים כי תפנו  לייעוץ משפטי מעורך דין מנוסה ומקצועי לגירושין, על מנת שתוכלו לדעת באופן מפורט מה מצבכם המשפטי ומהן הפעולות שעליכם לבצע בהקדם.

 מה יהיו דמי המזונות במשמורת משותפת?

במשמורת משותפת, חלוקת גידול הילדים וזמני השהות מתחלקת בין שני ההורים ולכן גם נטל התשלום עבור גידול הילדים חל על שני הצדדים, בית המשפט העליון בהרכב של 7 שופטים קבע בהחלטה תקדימית ביום 19.7.2017 שעל שני ההורים לשאת במזונות הילדים מגיל 6, בהתאם ליכולות הכלכליות שלהם. זאת בניגוד לדין שהיה נהוג לפני כן, שקבע כי על האב לשלם לאם בהתאם להוראות הדין האישי את דמי המזונות.