מייד לאחר שקיבלתם הזמנה לחקירה, עליכם ליצור קשר מיידי עם עורך דין מומחה למשפט פלילי –

כללי הברזל:

– הגיעו לחקירה רק לאחר שהתייעצתם עם עורך דין המתמחה במשפט פלילי, או שהצטיידתם במספר טלפון של עו”ד המתמחה במשפט פלילי! איתו תוכלו להתייעץבמהלך החקירה ובטרם תמסרו עדות.
– תמיד כדאי להגיע עם מכשיר הקלטה סמוי. אם יגלו כי יש עליכם מכשיר, הם יתפסו אותו ו/או את הקלטת כראייה. אל תחששו מאיומים בסגנון “אם אתה מקליט את החקירה זה יהווה שיבוש הליכי חקירה“. אל תסמכו על הקלטה באמצעות מכשיר הטלפון הנייד. רוב הסיכויים שהם ינתקו אותו.

– יש הקלטות בכול מקום. במסדרון, בחדרי החקירות, בניידות וגם במשטרתיות. יש האזנות גם לטלפונים המשטרתיים הן הניידים והן הקוויים. ממשו את הזכות שלכם להתייעץ עם עורך דין המתמחה במשפט פלילי, אחרי שהקריאו לכם את האזהרה ושמעתם במה אתם חשודים. בקשו להפסיק את החקירה להתייעץ עם עורך הדין שלכם המתמחה במשפט פלילי . בקשו לציין במפורש ובכתב בגוף העדות כי הינכם עומדים על זכותכם להתייעץ עם עורך הדין, בטרם תימשך החקירה. פגיעה בזכות ההיוועצות הינה פגיעה בזכות יסוד שלכם.
– החוקר שלכם לא יהסס לשקר בחקירה. עמדו על כך שכל מה שהוא אומר לכם בע”פ יירשם במדויק בעדות. אל תאמינו לו כשהוא אומר שאחרים כבר “זימרו” בחקירהוסיפרו הכל. אם זה היה נכון אזי הוא לא היה להוט לחלץ ממכם הודיה.

– אל “תסתחבקועם החוקר או כל אדם אחר. אל תדברו עם החוקר או עם כל אדם אחר בקשר לחקירה. כל מה שתאמרו יתועד במכשיר הקלטה או בדו”ח זכרון דברים. זה נכון גם לאחר שהחקירה הסתיימה.

– דרשו לרשום את עדותכם כעדות עצמית ובכתב ידכם. גם את שאלות החוקר וגם את תשובתכם.

– אל תאפשרו לחוקר “לעצב” את התשובה שלכם. התעקשו שתירשם בדיוק כפי שעניתם.

– במידה והחוקר רשם את העדות, קיראו היטב כל מילה בעדות והיכן שיש אי התאמה או שהדברים יכולים להתפרש בעוד אופן, התעקשו להבהיר את מה שנרשם.

– לא לחשוש מאיום במעצר. המעצר בכלל לא קשור לעובדה אם תודו או לא. אם צריך לעצור אותכם, שום דבר שתעשו לא ישנה את זה כך שאל תתפתו לחשוב שאם תודו מישהו יילך לקראתכם ולא יעצור אותכם.

– להיזהר ממדובבים בחקירה, בתא המעצר ובכל מקום.

– אל תסמכו על הזיכרון שלכם אם לא איפשרו לכם לקרוא את הדוחות שרשמתם. פשוט ענו “לא זוכר“.

– להגיע לחקירה רק לאחר שזומנתם בכתב ולא באמצעות הטלפון.

– לא להרחיב את תשובותיכם על מה שלא נשאלתם ולא לנדב מידע.

– שימו לב לתרגילי חקירה כמו הישארות בחדר לבד או ביחד עם עוד נחקר, וכו‘.

– לא להסכים להיבדק בפוליגרף ולציין כי מאחר ותוצאות הבדיקה אינן אמינות ואינן יכולות לשמש כראייה, אזי אין כל טעם בעריכת הבדיקה